Ana Sayfa | About EGM | İletişim | Site Haritası
 
 
Detaylı Arama
 


 

TANITIM KARTI

Tanıtım Kartı Nedir ve Kimlere Verilir?

Tanıtım kartı; lisansı olan kişilerin şirket adına bireysel emeklilik aracılığını yapma yetkisini gösteren bir belgedir. Bireysel Emeklilik Aracıları Hakkında Yönetmelik'in 15. maddesi gereği bireysel emeklilik aracısı katılımcılarla şirket adına yaptığı her türlü işlemde ve Müsteşarlık tarafından gerekli görülen her türlü bilgi ve belgede tanıtım kartını ve sicil numarasını kullanır. Tanıtım kartı olmaksızın bireysel emeklilik aracısı olarak hiçbir işlem yapılamaz.

Tanıtım kartı, Bireysel Emeklilik Aracıları Hakkında Yönetmeliğin 13. maddesi kapsamında lisanslı, adına bireysel emeklilik aracılığı yapacağı şirketin emeklilik ürünlerine ilişkin eğitimlerini tamamlayan aracılara verilir.

Tanıtım Kartı Başvuru Sürecinde Gönderilecek Belge ve Dosyalar

Tanıtım kartı başvurusu aracı portalı üzerinden yapılmaktadır. Öncelikle aracı portalına kayıt olunmalıdır.

Kayıt aşamasından sonra Internet üzerinden doldurulacak tanıtım kartı başvuru formunun bir çıktısı alınarak başvuruda bulunulan tarihten en fazla 6 ay önce resmi kurumlara verilmek üzere alınmış arşiv kayıtlı adli sicil belgesi ile emeklilik şirketine gönderilir. Arşiv kaydı sorgusunu içermesi ve barkod olması kaydıyla e-devlet üzerinden alınan adli sicil belgeleri de kabul edilmektedir.

Brokerların Yetkili ve Teknik Personelinin Tanıtım Kartı Başvurusu

Söz konusu aracılar, temsil ettikleri katılımcılar için teklif alacakları tüm emeklilik şirketlerinden, şirketin ürün eğitimini aldıklarına dair belgeleri alır ve istedikleri emeklilik şirketi aracılığıyla tanıtım kartı başvurusunda bulunabilir. Başvuru sürecinde herhangi bir farklılık bulunmamaktadır.

Yabancı Uyruklu Aracılar için Tanıtım Kartı Başvurusu

Yabancı uyruklu aracılar başvuru belgelerine diğer belgelere ek olarak çalışma izin belgesini ekler.

Tanıtım Kartının Kaybolması veya Çalınması Durumu

Tanıtım kartının kaybolması veya çalınması durumunda (EK-5)'te bulunan beyan doldurularak emeklilik şirketi aracılığıyla Emeklilik Gözetim Merkezi’ne gönderilmelidir.

Tanıtım kartı başvurusu için;

o Aracı Portalına kayıtlı iseniz tıklayınız.

o Aracı Portalına kayıtlı değilseniz tıklayınız.


 
 
International Organization for Pension Supervisors T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı
 
 
© 2008 Tüm hakları Emeklilik Gözetim Merkezi A.Ş.'ye aittir. Sarıkanarya Sokak No: 18 Yolbulan Plaza A Blok Kat: 1 34742 Kozyatağı/İSTANBUL
Tel: (216) 571 66 00 - (216) 445 85 58 Faks: (216) 571 66 01 - (216) 445 69 16
gri{creative}agency