Ana Sayfa | About EGM | İletişim | Site Haritası
 
 
Detaylı Arama
 


 

VAKIF VE SANDIKLARDAN AKTARIM

Şirketimiz, çalışanları için emekliliklerine yönelik olarak birikim yapmaktadır. Ancak bu birikimleri bireysel emeklilik sistemine aktarmak istemekteyiz. Bu aktarımı gerçekleştirebilir miyiz?

4632 sayılı Kanunun Geçici 1. maddesi hükümleri kapsamında yetkili organlarınca karar alınması kaydıyla, üyelerine veya çalışanlarına emekliliğe yönelik taahhütte bulunan dernek, vakıf, sandık, tüzel kişiliği haiz meslek kuruluşu veya sair ticaret şirketleri nezdinde 16 Nisan 2012 tarihi itibarıyla mevcut bulunan emeklilik taahhüt planları kapsamındaki yurt içi ya da yurt dışındaki birikimlerin ve taahhütlere ilişkin tutarlar (plan esaslarına göre aktarım tarihine kadar mutad yapılan ödemeler nedeniyle oluşanlar dahil), 31.12.2017 tarihine kadar kısmen veya tamamen bireysel emeklilik sistemine aktarılabilmekteydi.Bu tarihten sonra aktarım yapılması mümkün değildir.

Vakfımız tarafından emeklilik taahhüt planımız kapsamında birikimlerimiz bireysel emeklilik sitemine aktarılmıştı. Bu aktarılan tutar üzerinden herhangi bir kesinti yapılmış mıdır?

Aktarım tutarı üzerinden herhangi bir kesinti yapılamaz ve aktarımı yapılan sözleşmeler kapsamında giriş aidatı alınamaz.

Aktarımlar için son tarih nedir?

Kanunda tanımlanmış avantajlar ile bireysel emeklilik sistemine aktarım hakkı 31.12.2017 tarihinde sona ermiştir.

İlgili Mevzuat

Dernek, Vakıf, Sandık ve Diğer Kuruluşlardan Bireysel Emeklilik Sistemine Aktarım Hakkında Yönetmelik  
Dernek, Vakıf, Sandık ve Diğer Kuruluşlardan Bireysel Emeklilik Sistemine ve Yıllık Gelir Sigortasına Aktarım Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik  
Dernek, Vakıf , Sandık ve Diğer Kuruluşlardan Bireysel Emeklilik Sistemine Aktarımlara İlişkin Genelge (2014/7) Ekler 
Dernek, Vakıf, Sandık ve Diğer Kuruluşlardan Bireysel Emeklilik Sistemine Aktarım Hakkında Sektör Duyurusu (2014/11)  

 
 
International Organization for Pension Supervisors T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı
 
 
© 2008 Tüm hakları Emeklilik Gözetim Merkezi A.Ş.'ye aittir. Sarıkanarya Sokak No: 18 Yolbulan Plaza A Blok Kat: 1 34742 Kozyatağı/İSTANBUL
Tel: (216) 571 66 00 - (216) 445 85 58 Faks: (216) 571 66 01 - (216) 445 69 16
gri{creative}agency